11 ایران

حامیان کمپین 89301 نفر

عنوان رویداد

11 ایران - بوچیا چیست؟

بوچیا چیست؟

شاید شما هم اسم بوچیا به گوشتان خورده باشد، از آن اسمهاست که نظر آدم را جلب میکند که یعنی چه؟ احتمالا به ذهنتان رسیده که مخفف بوچی هاست؟ و بعد خواستید بدانید بوچی یعنی چه؟ سخت نگیرید این اسم ریشه فارسی ندارد :)
بوچیا؛ boccia، در حقیقت یک رشتهٔ ورزشی است که توسط کمیتهٔ بین‌المللی بوچیا International Boccia Committee   و زیر نظر انجمن بین‌المللی تفریحات و ورزش‌های فلج مغزی Cerebral    Palsy International Sports and Recreation Association  اداره می‌گردد. و در 50 کشور دنیا این بازی تا پارالمپیک پیش میرود
.
 
 

این بازی تا حدی شبیه بیلیارد است، یک توپ سفید (جک بال) شش توپ آبی و شش توپ قرمز.
هدف نزدیک بودن توپهای رنگی به توپ سفید است، و هرتیمی که توپهای رنگی اش را در فاصله نزدیکتری به توپ سفید بیندازد (قل بدهد) امتیاز بیشتری خواهد گرفت. اگر یکبار امتحان کنید متوجه میشوید نیاز به تمرکز بالا، تحلیل موقعیت و انتخاب استراتژی مناسب برای غلبه بر حریف دارد.
 

 

این ورزش به سه صورت انجام میشود:
·         انفرادی: که شامل چهار دور بازی می‌شود و از هر تیم فقط یک نفر شرکت می‌کند و به هر نفر یا هر بازیکن ۶ توپ داده می‌شود.
·         دو نفره: یک بازی دونفره شامل چهار دور بازی می‌شود و از هر تیم دو نفر شرکت می‌کند و به هر نفر بازیکن ۳ توپ داده می‌شود.
·         تیمی: یک بازی تیمی شامل شش دور بازی می‌شود؛ و از هر تیم سه نفر شرکت می‌کند و به هر بازیکن ۲ توپ داده می‌شود.
بازیکنان دارای کلاس CP1 و CP2 و یا بازیکنانی که با کمک رمپ و طبق کلاس‌بندی CP-ISRA طبقه‌بندی انجام می‌گردد.

 
 
 
و در نهایت انتهای بازی داور موقعیت توپهای آبی و قرمز را نسبت به توپ سفید می‌سنجد و هر تیمی که نزدیکترین توپها را انداخته باشد برنده مسابقه اعلام خواهد شد.

 

 
اگر زمانی به عنوان تماشاچی در حال تماشای بازی بودید، سکوت را رعایت کنید این بازی از چیزی که فکرش را میکنید نیاز به تمرکز بیشتری دارد.
 
 
 
توضحیات تکمیلی بوچیا را میتوانید از ویکی پدیای فارسی مطالعه کنید.
موسسه خیریه همگام تحت عنوان کمپین 11 ایران برای اولین بار به همراهی موسسه خیریه رعد در 19 آذر سال 1395 بازی بوچیا رو برگزار کرد، میتوانید اخبار آن را در لینکهای زیر دنبال کنید:
گزارش ویدیویی از کمپین 11 ایران

گزارش متنی جادی دات نت از مسابقه بوچیا تحت کمپین 11 ایران
گزارش ویدیویی دیجیاتو از مسابقه بوچیا تحت کمپین 11 ایران
گزارش ویدیویی  پونیشا از مسابقه بوچیا تحت کمپین 11 ایران
گزارش متنی مجموعه چارگون از مسابقه بوچیا تحت کمپین 11 ایرانهمچنین هشتگ #11ایران را میتوانید در اینستاگرام و توییتر دنبال کنید، به لطف همراهان و دوستان عزیز و علاقه‌مند این هشتگ بیش از نیم میلیون بار در همه شبکه‌های اجتماعی استفاده شده است.

به اشتراک بگذارید

نظرات

نظر شما چیست؟